ستاره درخشان سلیاکتی
یادنامه معلمی دلسوز و جهادگری پرتلاش شهید ولی الله محمدی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


ستاره درخشان سلیاکتی
_____________________
تولد:
او مرد مومن،صادق،مجاهد فی سبیل الله،مرد علم ودانش،معلمی دلسوز، آگاه ومتعهد بود.شهید محمدی در تارخ 1334/7/2 در روستای سلیاکتی از توابع شهرستان نور در خانواده ای روستایی وکشاورز چشم به جهان گشود.

تحصیلات:
تحصیلات ابتدایی را در همین روستا به پایان رسانید وپس از تحصیلات ابتدایی جهت فراگیری علم ودانش راهی شهرستان نور گشته وپس از۶سال تلاش تحصیلات متوسطه را با کمال موفقیت بپایان رسانید وبرای ادامه تحصیلات راهی تهران ودر آزمون کنکورسراسری دانشگاهها شرکت وپس از احراز قبولی در دانشگاه تربیت معلم،راهی این مرکز آموزشی شد.

فعالیتهای انقلابی:
دو سال از آغاز تحصیلات عالی شهید نگذشته بود که بدنبال پیروزی انقلاب اسلامی وبه تبع آن ظهور انقلاب فرهنگی که به فرمان امام راحل(ره)برای طاغوت زدایی وزدودن فرهنگ غربی وغیراسلامی وجانشین کردن فرهنگ غنی اسلامی،دانشگاهها وموسسات آموزش عالی تعطیل گردید شهید محمدی جهت لبیک گویی به ندای حضرت امام(ره)برای ریشه کن کردن جهل وبیسوادی در سنگر نهضت سوادآموزی بعنوان آموزش یار بمدت۴ماه در روستای سلیاکتی مشغول فعالیت شد که با توجه به عملکردایشان بمدت۳ماه نیزبعنوان پرسنل دفتری واحد نهضت سوادآموزی نور به فعالیت پرداخت.بعدازاین مدت بنا به درخواست شورای مرکزی جهادسازندگی نور وارد آن نهاد مقدس گردید ودرکمیته کشاورزی جهادسازندگی نور مشغول انجام وظیفه اش درقبال انقلاب اسلامی پرداخت وبعدازمدتی با هماهنگی شورای مرکزی جهاداستان مازندران وشهرستان نور برای مسئولیت جهادسازندگی محمودآباد انتخاب شد.
فعالیتها وخدمات شهیدمحمدی دراین هنگام با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) ودرکنار سایر فعالیتهایش در نهادهای مقدس انقلاب اسلامی،به همراهی چندتن از دیگربرادرانش باتشکیل انجمن اسلامی وبعدها گروه مقاومت(باهمکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نور)فعالیتهای سیاسی-فرهنگی-تبلیغی ونظامی خویش را بعددیگری بخشید.ایشان درانجمن اسلامی بادائرکردن کلاسهای عقیدتی-سیاسی واخلاقی به ساختن نیروهای جوان و بارورنمودن افکارجوانان از فرهنگ اسلامی وارشاد وراهنمایی مردم وتبلیغ مبانی انقلاب اسلامی پرداخت.شهیدمحمدی درتبلیغ دین سعی وافرداشته واز هیچ کوششی درپاسداری از سنگرهای ایدئولوژیکی انقلاب اسلامی در حد توان خویش دریغ نورزید ودراین راه حتی تا آخرین لحظه عمر مادی خویش از تبلیغات مسموم کوردلان ومنافقان از خدا بیخبر درامان نبودند.

تحصیلات دانشگاهی:
وی پس از بازگشایی دانشگاهها وموسسات آموزش عالی راهی دانشگاه شد،بدین صورت که چهارروز در هفته را در دانشگاه وبقیه ایام را در جهادسازندگی شهرستان نور یا محمودآباد به انجام وظیفه مشغول بودند تا اینکه درسال۶۳-۶۴ در رشته جغرافیا فارغ التحصیل وبه اخذ درجه لیسانس نائل گردید وپس از فارغ التحصیل شدن ابتدا در واحد آموزش وشورای مرکزی جهادنور مشغول فعالیت شدند وسپس راهی آموزش وپرورش منطقه چمستان نور گردید ودراین سنگر مقدس، به تعلیم وتربیت وسازندگی دانش آموزان این منطقه همت گماشت.

چمران مازندران
یکی از استادان جغرافیا ضمن ستایش از روحیّات و خلقیّات شهید محمدی گفتند که اگر محیط تهران مبارزی عالم چون شهید چمران پرورانده،جای تعجبی نیست،اما چگونه یک محیط دورافتاده با حدّاقل امکانات تحصیلی(درسال1364)دانشجوی فاضل و مبارزی چون شهید محمدی تحویل جامعه داده است و به حق می توان شهید محمدی را چمران مازندران نامید.(کتاب پرستو های عاشق – قوام الدین بینایی)

حضور در جبهه های حق علیه باطل:
شهید محمدی معلمی دلسوز،مهربان،پرکار،جهادگری پرتلاش وخستگی ناپذیر،رزمنده ای دلیر،فداکار ونمونه یک مجاهد فی سبیل الله بود.سراسر زندگیش را به مبارزه وتلاش در جهت اجرای احکام دین مبین اسلام سپری نمود.ایشان در کنار این فعالیتهایش لحظه ای از جنگ غافل نبودند.از بدو تحمیل جنگ بر انقلاب خونین واسلامیمان بطور ناپیوسته بلکه همیشه در جنگ شرکت می نمود بطوریکه بیش از ۹ بار در جبهه های نبرد حق علیه باطل شرکت نمود.عشق به لقاءالله واشتیاق به شهادت،شهید را نسبت به این دنیای فانی ومسائل مادی زندگی بیگانه کرده بود.

لحظات آسمانی شهید:
با اینکه یکبار هم مجروح گشته،محتاج به بستری شدن در بیمارستان ومدتی استراحت جهت رفع نقاهت داشت بااین حال با خدای خود عهد بسته بود که به هرترتیبی هست در مرحله بعدی عملیات شرکت داشته باشد ولذا این بارهم راهی جبهه های نور علیه ظلمت گشت وسرانجام در تاریخ 65/4/12 و در عملیات کربلای ۱ پس از آزادسازی شهرمهران بسوی خدای خود شتافت وبه آرزوی دیرینه اش یعنی شهادت رسید.یادش گرامی وراهش پررهرو باد.
در وصف شهید بزرگوار همین بس که در چندروز قبل از شهادت از طریق خانواده و ازطرف دانشگاه به او خبر اخذ مدرک دانشگاهی فوق لیسانس در همان رشته تحصیلی را می دهند که به دانشگاه شهیدبهشتی تهران مراجعه نمایند اما ایشان مدرک ماندگار وباقی شهادت را بر مدرک فانی دنیوی ترجیح می دهند.


شهید محمدی از نگاه همسرش:
بنده و ایشان قبل از اینکه بعنوان زن و شوهر زندگی زناشویی مان را آغاز کنیم پسرعمه و دختر دایی بودیم.اینجانب بمدت دو سال و یک ماه با ایشان زندگی کردم و در طول این مدت آنچه که بنده به یاد دارم این بود که ایشان فقط می خواستند به جبهه بروند در واقع دل و جانشان در جبهه ماندگار بود و به آن گره شدیدی زده بود.
ایشان طی 9 مرحله به جبهه رفتند و در هر مرحله دو الی سه ماه ماندگار بودند در یکی از این مراحل بنده و خانواده و بستگان به او گفتیم که دیگر نرو حالا شما زن و بچه دارید در این زمان فرزندم میثم شش ماهه بود ولی ایشان در جواب گفتند مگر شما صدای بلندگوی ماشین رانشنیدید که حضرت امام خمینی(ره)فرمودند رفتن به جبهه از اهم واجبات است پس بنابراین بر من نیز لازم است که در این جهاد شرکت کنم و فرزند زهرا(س)را یاری نمایم.از جمله سفارشهای ایشان هم این بود که در تربیت دینی و علوی گونه فرزندانم کوتاهی نکنم و آنها را با تربیت اسلامی پرورش دهم و به آنها قرآن،نماز و مسایل دینی را بیاموزم.آخرین مرحله ای که ایشان به جبهه رفتند میثم من هشت ماهه بود و زمانی که فرزندم به سن نه ماهگی رسیدند ایشان نیز در نهمین مرحله حضورش،در جبهه مهران عملیات کربلای یک به شهادت رسیدند ضمن اینکه باید بگویم دخترم نیز سه ماه بعد از شهادت ایشان بدنیا آمد.انسانهای خوب و وارسته زمینی نیستند بلکه آسمانی هستند و جایگاهشان در فرش نیست بلکه در عرش روزی می خورند بنابراین خودش را پایبند و وابسته به زندگی نکرده بود چرا که هدف والایی را انتخاب کرده بود و برای رسیدن به آن هدف سرازپا نمی شناخت و سرانجام هم به آن هدف والا یعنی شهادت نایل شد.در پایان آنچه که برای من مهم است و خیلی دوست دارم که آن را بدست آورم فیلم عملیات کربلای یک و کربلای پنج می باشد که تا این لحظه موفق نشدم امیدوارم که از این طریق آن را بدست آورم.

گزیده ای از وصیت نامه شهید:
هان ای ملت مسلمان،لحظه ای اندیشه کنید که چه بودید،کی بودید ودر حال کجایید،کی هستید وبه کجا خواهید رفت وچه خواهید شد،تفکر کنید که حتما راه نجات را در صراط مستقیم خواهید یافت.
برادرانم ،رهبری در جامعه اسلامی از اهم مسائل است.رهبری آنهم جامعه ما(رهبر انقلاب اسلامی)نماینده امام زمان(عج)است.مبادا خدای ناکرده زبانم بریده باد از او دوری کنید،پیرو رهبر باشید،وسوسه های شیاطین وچهره های آنها زیاد است مواظب باشید،نکند خدای نکرده شما را بفریبد.فقط وفقط پیرو رهبر جامعه اسلامی باشید.

ای مسئولین جامعه می دانید که مستضعفان عقب نگهداشته شدگان تاریخ چشم به کارهای شما دوخته اند وشما خیلی خیلی بیشتر مسبوق به ماجرا می باشید وحتما هر روز بیش از روز دیگر در جهت رفاه جامعه مسلم وبرای رضای خداوند گام بر می دارید که در غیر این صورت کیفر خداوند بیشتر شامل حال شما خواهد شد(لا یکلف الله نفسا الا وسعها.)

ای فرهنگیان تربیت وهدایت اجتماع را شما بعهده دارید.استعدادهای درونی ونهفته جامعه را همانند انبیا شکوفا می کنید وبرهمین امر مهم هم واقف،پس کوشش دارید خداوند به همه شما اجر دهد.

در پایان باید گفت:این وبلاگ با هدف معرفی شهدا و ترویج ارزشهای اسلامی در فضای مجازی انتشار یافت و وابسته به هیچ حزب و گروه خاصی نیست.

مدیر وبلاگ :ستاره درخشان
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ چیست؟


مارمه یا ماه در ماه نامیده می‌شود و آن کسی که در نخستین روز ماه به خانه‌های‌شان می‌آید، باید خوش‌قدم و خوش شگون باشد این سنت با وجود نو شدن زندگی همچنان در مازندران حفظ شده است.

نوروز یکی از عمده‌ترین جشن‌های ملی و دینی به شمار می‌آید که از دیدگاه اسطوره و تاریخ، جنبه دینی و مذهبی، جنبه طبیعی، نجومی و رخدادهای فلکی و وجه فرهنگی و اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

از دیدگاه تاریخی فروردین و مهر به شش‌گاه پنج روزه تقسیم می‌شده و هر نوبت ویژگی خاص و به طبقه‌ای خاص تعلق داشته است.


این جشن‌ها که گاهان بار نام داشت به طور خاص و عمده صبغه دینی – مذهبی داشته که طی مراسم کاملاً مذهبی؛ قربانی، نذر و نیاز و پیشکش‌ها به درگاه خداوند هدیه می‌شد.

راز اصلی این رسوم و جشن‌ها دمیدن روح طراوت و شادابی میان مردمان بوده، آمده است که هر کس روز نوروز را جشن بگیرد و به خرمی بپیوندد تا نوروز دیگر عمر در شادی گذراند.

یک باور عمومی و مشترک در میان ایرانیان آریایی ابراز می‌کرد که خداوند جهان را در شش روز (نوبت، گاهان) آفرید، روز هفتم که پس از آخرین روز گاهان بار شش ( نخستین روز فروردین) واقع می‌شد جشن و عید اصلی بوده است، نوروز که بعدها ابداع شد به پاس این مواهب الهی جشن گرفته می‌شود و این سنت دیرین و ماندگار رایج شد.


نوروز آنقدر قرب و احترام داشته که چند روز قبل به استقبال آن می‌رفتند و یک سلسله اعمال خوش‌آمدگویی به نوروز انجام می‌دادند.

اعمال خوش‌آمدگویی در مازندران به‌صورت نوروزخوانی صورت می‌گرفته و نوروزخوانان با سرودن ترانه‌های عاشقانه، عارفانه و مدح گونه، نوید بهاری پر از عشق و امید و برکت را به مردم نوید می‌دادند.


نوروزخوانان با ورود به خانه‌های مردم برای ساکنان آن منزل، آرزوی سلامت و تندرستی و برآورده شدن خواسته‌هایشان را می‌کنند و صاحب‌خانه به رسم تبرک از محصولات کشاورزی و خانگی را به آنان هدیه می‌دادند.

گاهان بار شش، جشن فصلی بود که به‌مناسبت پیدا شدن گیتی و هستی آدمی در اوقات معین برگزار می‌شد، به عبارت دیگر جشن سپاس و شکرگزاری خداوند به پاس اعطای نعمت‌های گران‌قدر به آدمی است.

روز نخست فروردین پایان این تلاش، فراغت و هنگام رقص و سرور است، در این روز مردم اعم از فقیر و غنی بر سر یک سفره گسترده می‌نشینند و مراسم ویژه دینی آن نشان از یک فلسفه اجتماعی دارد تا جایی‌که شرکت در مراسم آن حتی اجر و ثواب معنوی نیز در بر داشته است.


در مازندران نیز جشن آغاز سال نو با بازدید تمامی اعضای فامیل و همسایه و آشنا و مهمانی دادن برگزار می‌شود.

یکی از جنبه‌های نوروز ایجاد همبستگی اجتماعی است که در برخی مناطق مازندران به وضوح دیده می‌شود تمامی اهالی یک روستا، مهمان روستای همسایه می‌شوند و بر سر یک سفره می‌نشینند و در کنار هم با انس و الفت معاشرت می‌کنند، روز بعد همگی در روستای دیگر دعوت می‌شوند و به همین ترتیب نوروز را می‌گذرانند. 

نوروز قدمتی دست کم هشت هزار ساله را از سر گذارنده و در زمره جشن‌های اسطوره قرار دارد.


در واپسین روزهای سال و بنا بر باور ایرانیان آریایی کهن، ارواح مردگانشان از عالم مینویی به زمین می‌آمدند، فروردین را ماه فروهرها نامیدند و برای استقبال از آنها انواع غذاها را بر پشت بام قرار می‌دادند. به همین گونه در نوروز یا همان جشن فروردینگان خوردنی و نوشیدنی به مردگان تقدیم می‌شود به واسطه شان و منزلت ارواح مهمان، محیط زندگی و خانه و کاشانه، محیط کار، کوچه‌های روستاها و شهرها کاملاً تمیز و پاکیزه می‌شد و گرد و غبار سالیانه را از چهره اش می‌زدودند و  به هر کوی و برزن آتش می‌افروختند و به نام هفت امشاسپند مقدس سفره هفت سین می‌چیدند.

فرخنده‌ترین ساعات نوروز ساعاتی پس از طلوع آفتاب است که به روایت کتاب ارزشمند آثار الباقیه در این روز ساعتی است که فیروز، فرشته ارواح را برای انشاء خلق می‌راند.


پهن کردن سفره هفت‌سین نیز در مازندران همانند دیگر مناطق است، اما به یمن ساعات پربرکت اول صبح فردی خوش قدم با در دست داشتن قران وارد خانه می‌شود که به‌اصطلاح محلی به او مارمه یا مادرمه می گویند.

مارمه یا ماه در ماه نامیده می‌شود و آن کسی که در نخستین روز ماه به خانه‌هایشان می‌آید، باید خوش‌قدم و خوش شگون باشد. خانه تکانی، کاشتن سبزی برای سفره هفت‌سین، خرید لباس نو و پختن شیرینی از مقدمات استقبال نوروز است که در همه جای این سرزمین دیده می‌شود.

تبریک به یکدیگر به مدت 14 روز و دیدار نزدیکان و هم‌نوعان بارزترین نماد نوروز است.

در گذشته هفت نوع حبوبات را مانند گندم، جو، برنج، کاجیله، عدس، ارزن، ذرت، لوبیا، نخود، کنجد و ماش و دیگر روئیدنی‌های مختص هر منطقه کشت و در روز ششم نوروز در حالی‌که آواز می‌خواندند، جمع‌آوری می‌کردند.


هدف از کشت این حبوبات برای تفال بود و هر کدام بهتر روئیده بود نشان از ازدیاد آن محصول در سال پیش رو بود.

در مازندران بیشتر دانه‌های گندم، جو، ارزن، عدس، نخود، ماش و شاهی سبز می‌شود.

در حکایتی نقل شده که نیشکر در ایران در نوروز، توسط جمشید جم بر حسب اتفاق یک دانه نی را دید که کمی آب از درون آن تراوش کرده و امر کرد آن را بچشند و چون دید شیرین است گفت از آن شکر ساختند، حتی در مهرگان نیز آن را هدیه می‌فرستادند.


نیشکر در نواحی مرکز مازندران کشت شده و اکثر شیرینی‌ها از آن درست می‌شود.

نوروز رستاخیز طبیعت و رسیدن خورشید به نقطه اعتدال بهاری است که هر چیزی اعم از جماد و نبات به اصل خود رجوع می‌کند.

 نو شدن و رویش مجدد، تجدید حیات توام با شور و شوق با هدف آغاز فصل جدید در زندگی با تفکر نو، کردار شایسته و پشت پا زدن به پلیدی‌ها و آنچه که کردار ناشایست نام دارد، را شامل می‌شود.

نوع مطلب : مناسبتهای ملی مذهبی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 اسفند 1396
شنبه 14 مرداد 1396 07:31
Outstanding post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.
Many thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آپلود عکس آپلود عکس

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نیت کنید و اشاره فرمایید


فال انبیاء

فال انبیاء


استخاره آنلاین با قرآن کریم


قالب میهن بلاگ تقویم جلالی

امکانات جانبی